Верховна Рада серйозно взялася за зміни для українських автомобілістів. Так, недавно вступили в силу нові правила дорожнього руху, в яких передбачається зниження швидкості до 50 км / год в населених пунктах, трохи раніше ввели штрафи за парковку на місцях для інвалідів. Зараз же нардепи прийняли законопроект, який повинен кардинально реформувати правила паркування, повідомляє Segodnya.
Чому новий законопроект був необхідний
В кінці грудня Верховна Рада у другому читанні прийняла проект закону № 5364 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування в сфері паркування транспортних засобів». Незабаром документ має підписати президент. Таким чином, закон вступить в силу через 180 днів після його публікації, тому очікується, що нові правила почнуть працювати влітку.
Поки що сфера парковки в Україні ніяк не регулюється. Незважаючи на те, що є певні заборони на парковку і т.п., евакуювати машину або змусити водія оплатити парковку правоохоронні органи не можуть.
«Так, водії досить часто не оплачують послуги з паркування, нехтують законними вимогами інспекторів-паркувальників, залишають транспортні засоби на тротуарах або на проїжджих частинах вулиць, іноді в кілька рядів, що ускладнює рух транспорту, створює пробки, призводить до втрат часу законослухняними водіями і пасажирами громадського транспорту, істотно забруднює повітря тощо », – наголошується в пояснювальній записці до законопроекту.
Один з авторів законопроекту, народний депутат Дмитро Білоцерківець пояснив, що зараз немає покарання за несплату парковки, через що міста отримують менше доходу від парковки. За словами експерта, в столиці повинні будуватися нові паркінги, але для цього потрібно прийняти відповідний законопроект, і все це займе чимало часу.
«Нема міри покарання за несплату парковки, як її не було і раніше. Зараз місто може отримувати менше доходів від парковки. Не можна спочатку побудувати паркінги. Потрібно прийняти закон, а потім поступово його вводити в роботу, але це рішення кількох років», – зазначає Білоцерківець.
Фото і відеофіксація і три режими відповідальності
Відзначається, що будуть діяти три режими, за якими автомобілістів зможуть залучити до адміністративної відповідальності.
Перший режим – передбачає спілкування між поліцейським і правопорушником, як це було і раніше, з пред’явленням всіх документів і складанням протоколу про порушення.
Другий режим – буде працювати автоматично, він передбачає фіксацію правопорушень за допомогою відеокамер, інформація з яких буде надходити в поліцію, де також зможуть скласти протоколи. Правда, якщо порушення зафіксують таким чином, з порушника стягуватимуть штрафні бали, яких вистачить на три порушення. Після цього передбачені грошові штрафи.
Третій режим – це фото- і відеозйомка в ручному режимі, які будуть здійснюватися через спеціальну програму, де автоматично відображається місце, час, дата і GPS-координати автомобіля. Здійснювати таку фіксацію зможуть поліцейські і уповноважені від міста інспектори з паркування. До слова, тут ніяких штрафних балів не буде.
Інформацію про порушення будуть вносити до Реєстру адміністративних порушень в сфері безпеки дорожнього руху. На лобовому склі авто залишатимуть повідомлення, а спеціальну постанову відправлять за адресою власника машини.
Оптимальним варіантом буде сплатити штраф у перші десять днів після його отримання, тому що він буде вважатися погашеним, якщо порушник сплатить 50% від загальної суми. Якщо ж його не оплатити за 30 днів, нараховується пеня, пропорційна штрафу. У тому випадку, якщо правопорушник і тоді не зволить сплатити суму, поліція зможе направити постанову у виконавчу службу і зажадати примусової оплати.
До слова, важливий момент полягає в тому, що нових правопорушень, за які штрафуватимуть, в законі не додалося, а самі штрафи не збільшилися. За фактом, просто розширилися повноваження правоохоронних органів і спеціальних інспекторів, які тепер зможуть притягнути до відповідальності за неправильну парковку.
Евакуація
Згідно з новим законодавством, даються законні права на евакуацію автомобілів, правда, при обов’язковій фото- чи відеофіксації. Евакуювати транспортний засіб зможе поліцейський або ж інспектор. У законі прописана норма про те, що машину можна евакуювати тоді, «коли автомобіль суттєво перешкоджає дорожньому руху». Евакуювати будуть в тих випадках, якщо авто:
- припарковано на проїжджій частині в два ряди або більше;
- припарковано в місці, яке заборонено ПДР (наприклад, на пішохідних переходах, залізничних мостах і шляхопроводах, на зупинках громадського транспорту тощо);
- припарковано на смузі, яка виділена для руху громадського транспорту або велосипедів;
- заважає пішоходам або ж руху інших транспортних засобів;
- блокує проїзд по двом або більше смугах руху;
- заважає роботі комунального транспорту (снігоприбиральні машини і т.п.), але тільки в разі оголошення певної місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації.
- Автомобіль можна буде забрати з штраф-майданчики тільки після оплати штрафу і послуг з евакуації та зберігання.
Оплата паркування
Згідно за даними Державної служби статистики, в середньому, в 2016 році по всіх містах України до відповідальності за несплату парковки залучалося менше одного порушника в день, а штрафів виходило менше 51 грн в день.
Зараз, якщо водій припаркувався на платній автостоянці, але відмовляється віддавати гроші за ці послуги, він буде зобов’язаний сплатити штраф у розмірі 20-кратної вартості години паркування. Порушенням буде вважатися стоянка більше 10 хвилин.
Закон для євроблях
У законі з’явилася норма, яка буде контролювати і машини на єврономерах. Штраф за неправильну парковку повинна буде заплатити людина, яка ввезла автомобіль з-за кордону і користується ним на території України. Якщо людина є іноземним громадянином, штраф йому вручать прикордонники коли він захоче виїхати з країни.
До слова, власник і водій можуть бути різними людьми, тому в законі передбачена норма, яка б захистила права всіх сторін. Так, якщо машина віддана за дорученням, а власник отримує повідомлення про штраф, він може знайти того, що управляє автомобілем і внести його до реєстру власників. Якщо він відмовиться, то, в будь-якому випадку, штраф доведеться оплачувати саме водієві, тому що на транспортний засіб накладуть арешт, а справа буде передана до виконавчої служби.
Нагадаємо, що згідно із законодавством України, штраф за порушення правил стоянки або зупинки досягає розміру 15 неоподатковуваних мінімум – 255 грн; якщо ж ви зупинилися на проїжджій частині і т.п., простіше кажучи, в тому місці, де це заборонено законом, штраф складе 30 мінімумів – 510 грн.