Вітчизняний БПЛА PD-2 готується до експлуатації в підрозділах ЗСУ та зараз проходить визначальні випробування. Про це повідомляє Український мілітарний портал.
Цей тип випробувань здійснюється за для допуску до експлуатації зразка військової техніки в умовах особливого періоду згідно з Постановою №345 Кабінету Міністрів України від 2015 року.
Визначальні випробування включають три етапи: лабораторний, наземний та льотний.Лабораторні проводяться у спеціальних сертифікованих центрах для визначення роботоздатності безпілотного літального апарату PD-2, серед таких випробувань:
- на транспортування
На цьому етапі кожен з транспортних контейнерів БПЛА PD-2 випробовували на ударостійкість, загалом це 9 ящиків.
- кліматику
Безпілотний літальний апарат поміщали у спеціальні камери – морозильну та обігріваючу, в яких PD-2 розміщувався при температурах -20°C градусів та +50°C упродовж 6 годин, після чого запускались його системи та перевірялись на роботоздатність.
- іній, термостійкість та вологостійкість
Для можливості роботи у таких природних явищах, як іній чи роса на поверхні безпілотного літального апарату, імітувались умови для їх створення і після чого PD-2 запускався та випробовувався у роботі
- дощування
Окремим важливим елементом випробувань було випробування на дощування, коли тестували роботоздатність БПЛА PD-2 після потрапляння у дощ.
За годину на дрон було вилито близько 2 тисяч літрів води та після його запустили та перевірили у роботі.
- термоудар
За допомогою цих же камер спочатку БПЛА провів при температурі -20°C у морозильній камері 2 години, а згодом його переносять до камери нагрітої до +40°C.
Після чого його запускають та перевіряють всі системи.Таким чином випробовується конструкція планеру, а також всі його комплектуючи на можливість перенесення різких перепадів температур (на випробуваннях це складало 60°C)
- на вібростійкість та перевантаження
За для визначення слабких місць конструкції планеру та інших елементів, а також витримування перезавантажень, безпілотний літальний апарат PD-2 розміщували на спеціальному вібраційному стенді впродовж визначеного часу:
Після успішного завершення всіх лабораторних етапів випробувань розпочались наземні та льотні тестування.
Їх мета – перевірка заявлених розробником тактико-технічних характеристик та інших опцій на практиці, за словами представників компанії UkrSpecSystems вони пройшли успішно та деякі навіть значно перевищували заявлені. Для прикладу максимальна стеля для БПЛА озвучувалась на рівні 3000 метрів, а на практиці PD-2 зміг піднятися на висоту у 4500 метрів та працювати на ній.
БПЛА PD-2 було представлено на полігоні «Широкий Лан» в ході підбиття підсумків діяльності Збройних Сил України за 2020 навчальний рік, де розробники разом зі своїми партнерами з «Телекарт-Прилад» демонстрували можливості нової командно-штабної машини та здійснювали корегування артилерії і авіації.
У перспективі БПЛА PD-2 зможе самостійно використовувати ударні можливості, адже саме для нього підприємством «СпецОборонМаш» було розроблено некеровану авіаційну бомбу НУБ8КО вагою 4,2 кг:
Прицілювання ударного дрону здійснюватиметься за допомогою вітчизняної оптичної електронної станції від компанії ТОВ «Укрспецсистемс» з тепловізійним та телевізійним каналом, а за точність – балістичний калькулятор.
Після завершення всіх необхідних випробувань з НУБ8КО у перспективі PD-2 зможе оснащуватися і корегованими боєприпасами з різними типами наведення, а у якості оптичної електронної станції вже зараз може встановлюватися Orca 220 від естонської компанії Threod Systems, котра має значно кращі характеристики по телевізійному і тепловізійному каналу, а також має лазерний далекомір.
Ця станція вже інтегрована у PD-2 та комплектується разом з українським безпілотним літальним апаратом в інтересах інозамовника.