Вантажні автомобілі Renault Master використовуються для перевезень в різних сферах бізнесу. Тому так важливі їх надійність, та безперебійна робота.
Двигуни фургону
Ці автомобілі Renault випускаються з 1980 року, за цей час вироблено три покоління Рено Мастер. Як і належить комерційному транспорту, в якості силових агрегатів використовуються економічні дизеля з серйозним запасом міцності, та блискучими тяговими характеристиками. З 2010 року фургони Renault Master оснащуються сучасним дизельним двигуном Renault M9T і 6-ступінчастою МКПП. Залежно від версії, потужність двигуна становить 125 к.с. з обертовим моментом 310 Нм, або 150 к.с. з обертовим моментом 350 Нм при 1500 оборотах колінчастого вала. Витрата палива складає від 7.1 л / 100 км в заміському циклі.
Він виграє у попередників в плані габаритів і економічності. Для газорозподільного механізму застосовано ланцюг, що позитивно позначилося на ресурсі M9T.
Двигун M9T створювався японськими інженерами на базі вже відомих напрацювань з M9R. Для цього в ДВЗ використовували 16-клапанну головку, гідрокомпенсатори, та паливну систему Bosch. При правильному обслуговуванні ресурс M9T перевищує 300 тис. км. Потенційні проблеми двигуна Renault Master безпосередньо пов’язані зі складними експлуатаційними умовами: розтягнення ланцюга, забруднення клапана EGR і фільтра сажі.
Щоб продовжити життя двигуну, та паливній системі, потрібно не нехтувати деякими практичними особливостями:
- Скоротити міжсервісні пробіги – в залежності від складності експлуатаційних умов (в якому регіоні їздите, перевантажуєте автомобіль, де заправляєтеся), міняти масло і фільтри слід кожні 15-20 тис. км.
- Додавати в паливний бак якісні каталізатори горіння, вони на 3-5 одиниць підвищать цетановий показник, та знизять витрату (економія – до 10%), мінімізують навантаження на фільтр сажі, спростять пуск при мінусовій температурі. Каталізатори горіння зможуть вберегти від серйозних поломок, якщо ви заправилися низькосортною соляркою на невідомій АЗС.
- Зробити профілактичну обробку двигуна присадкою. Частинки присадки сформують на робочих поверхнях з чорних металів щільний шар металокераміки, який усуне знос і зміцнить поверхні тертя. Завдяки цьому нормалізується компресія, мінімум на 1 л знижується витрата палива, полегшується пуск при мінусовій температурі.
Так ви вбережете автомобіль, від передчасного відвідування СТО, а себе від зайвих неприємностей.