Автоновини

Що зараз випускає ЗАЗ і чи буде йому що випускати в майбутньому

Рівно десять років тому ЗАЗ виробив більше 280 тисяч нових автомобілів. І це тільки за один 2007-й рік! У ті часи у керівництва Запорізького автомобілебудівного заводу була одна проблема – вистачило б потужностей …

Сьогодні ж у українського автогіганта гостро стоїть інше питання – як вижити. Більш того, недавно по Мережі поширювалася інформація про викуп прав вимоги за кредитом ЗАЗ і візити іноземних гостей на ЗАЗ.




Чи справді Запорізький автозавод знаходиться на межі закриття, ніж він «дихає» і чи є у нього перспективи?

Журналісти неодноразово відвідували АвтоЗАЗ, правда, часто приводи були хорошими – розширення модельної лінійки, поява нового обладнання тощо. Цього разу приводом для візиту стали неперевірені чутки про катастрофічний стан заводу і збитки. Досить знати, що в 2016 році ЗАЗ отримав 602,81 млн. грн. чистого збитку.

З хорошого – роком раніше вони були ще більше. А це означає, що пацієнт все ж радше живий, ніж мертвий.

По прибуттю в Запоріжжі перше, що налаштувало на оптимізм – зустріч журналістів на новому автобусі ЗАЗ А10, який вже знайшов місце під сонцем в Старому Світі.

Грошей немає, але ви тримайтеся

По дорозі на підприємство журналісти негайно засипали питаннями перших осіб автозаводу. Скільки ще буде випускатися Ланос, чому немає нових моделей, коли нарешті знизяться ціни та ін. Топ-менеджери дуже болісно поставилися до них, але, як здалося, відповідали щиро і з надією. Але що найбільше запам’яталося – що заважає Україні випускати «нормальні» автомобілі.

Виявляється, досить спроектувати досвід сусідньої Словаччини, точніше, її законодавство – держава компенсує до 70% інвестицій в автопромисловість і преміює за кожне нове робоче місце. В Україні ж ставлення держави до автомобілебудівної галузі, м’яко кажучи, байдуже, тому говорити про створення привабливих умов для інвесторів не доводиться. Те ж саме щодо податкової політики, коли, наприклад, при ввезенні обладнання тощо. Для виробництва, потрібно ще й сплатити ПДВ.




Також як приклад в Запоріжжі вказують на Білорусь і Узбекистан. Останній ще недавно асоціювався з бавовною і динями, а тепер повним ходом випускає і продає автомобілі по всій східній Європі. Що стосується Білорусі, зрушення теж є, що підтверджує і недавня заява Лукашенка про необхідність створення білоруського електромобіля.

До слова, ЗАЗ також намагається слідувати світовим тенденціям. За словами керівництва, ЗАЗ планує випустити велику партію електромобілів ZAZ VIDA Cargo EV для «Нової Пошти» і готує електричний автобус ZAZ A10, який, швидше за все, будуть експортувати в Польщу. У перспективі на Запорізькому автозаводі цілком можна було б випускати електричні автомобілі та автобуси для продажу на внутрішньому ринку, але на даний момент це малоймовірно – немає стимулювання до покупки такого транспорту від держави, а вартість акумуляторних батарей поки що не дозволяє виробляти доступні для українців електромобілі ЗАЗ.

На даний момент завод випускає переважно Ланоси і Сенси. ZAZ Vida на конвеєрі зустрічається значно рідше. А лінія по виробництву ЗАЗ Forza і зовсім законсервована. Треба сказати, що і людей стало менше – в минулі роки піку продажів машин в Україні тут все «вирувало», а роботи працювали по 20 годин на добу. Ну а сьогодні простоює і частина устаткування, і персонал оптимізований відповідно – багато, кому довелося покинути підприємство, за словами керівництва заводу, виїжджають з міста. Серед них – цінні кадри, на підготовку яких пішли роки.

За 9 місяців з конвеєра зійшло 6 з половиною сотень нових машин. Це насправді мізерно мало і, можливо, навіть не окупає витрати на енергоносії. До речі, з метою економії інженерам довелося «переосмислити» і оптимізувати витрати. Тому частина робіт переклали на плечі людей – щоб і кадри зберегти, і заощадити на електроенергії.

Щоб конвеєр не зупинився раз і назавжди, як каже директор підприємства Микола Євдокименко, довелося ужаться і обмежитися випуском 25 авто на добу.

Чи не Ланосом єдиним

Зараз саме Сенс і Ланос допомагають ЗАЗу вижити. І мова не тільки про український ринок, але і про ринок в Єгипті, куди українське підприємство експортує штампування для Lanos і Aveo.

Керівництво погоджується, що без «нового дихання» колись могутній автогігант чекає останній подих. І у ЗАЗу є рішення проблеми – кросовер і нова Славута.

У Запоріжжі готові випускати кросовер ЗАЗ, яким може бути вже знайомий українцям Chery Tiggo2. Знову Чері, знову «нашамарка»? До цього можна ставитися по-різному, але не варто забувати, що ЗАЗ є одним з нечисленних заводів повного циклу з високим рівнем локалізації. Тобто, більшість деталей і компонентів робляться в Україні та українцями.

А це робочі місця, економіка області і т.д. Що стосується Славути, багато хто напевно пам’ятають, як в 2016-му році Slavuta Nova, створена на базі концептуального Chery Riich G2, наробила на диво багато шуму і викликала бурхливі обговорення в Мережі. Це означає, що народ все ж чекає і вірить, що АвтоЗАЗ нарешті випустить щось нове і доступне. А головне – своє …

На заводі кажуть, що і раді б налагодити випуск нової моделі. Стверджують, що ідеї є і технічна можливість є. Чого бракує? Інвестицій, економічної політики держави, орієнтованої на розвиток галузі, або, хоча б, визначення пріоритетів з боку уряду. Адже час від часу, а саме зараз ЗАЗу важко конкурувати з нерозмитненими авто з Європи і, будемо відверті, з новими бюджетниками узбецького Равона.

«Так нехай зроблять свої авто дешевше», – скажете ви. Так, напевно, це могло б допомогти вибратися з «фінансової ями», але сумнозвісні події на Донбасі привели до того, що іноземні інвестори не тільки боятися вкладати кошти, а й остерігаються навіть візитів на завод, пояснюючи це близькістю лінії фронту, до якої всього 200 км.

Більш того – з недавніх пір ЗАЗ купує метал в … Словаччини. Парадокс: одна з найпотужніших країн на ринку металургії купує метал за кордоном. Навіщо? В Україні не виробляють метал, придатний для кузовів авто. Раніше ж Запорізький автозавод закуповував його у Росії, але зі зрозумілих причин змінив постачальника, і тепер розплачується за цей товар валютою. А це, звичайно, відбивається на собівартості машин.

Закрити і забути?

Чого гріха таїти – багато українців вважають, що ЗАЗ треба закрити і забути про нього. Судячи з бездіяльності уряду, державні мужі солідарні з народом. Звичайно, це варіант, адже громадська думка говорить, мовляв, краще взяти б / у іномарку, ніж новий ЗАЗ. Але якщо міркувати так і далі, все може закінчитися тим, що в Україні залишаться тільки торгово-розважальні центри, а колись найпотужніші підприємства перероблять в паби і лофт-простору для фрілансерів. Не виключаю, що це буде навіть більш прибутковим, але ось чи правильним?


Незважаючи на важку ситуацію, топ-менеджери ЗАЗу кажуть, що не чекають фіндопомоги і преференцій, а просто хочуть отримати від держави чітку позицію по вектору розвитку країни на найближче майбутнє, що може допомогти потенційним інвесторам зрозуміти «правила гри» і, можливо, приверне їх увагу. Тим більше, що з нуля нічого створювати не потрібно, так як є величезний потенціал.

Тобто, якщо Україна визначає себе аграрною країною – завод перекваліфікують на випуск сільгосптехніки. Якщо авіаційної – це теж можна вирішити. Українців хочуть пересадити на електромобілі – і це можливо. Але поки що керівництво Запорізького автозаводу і його персонал, як і ми з вами, перебувають в стані «їжачок в тумані», а саме підприємство нехай і намагається просвітити туманне майбутнє своїми «протитуманними фарами», але видимість все одно майже на нулі …

 

ИСТОЧНИК: autocentre.ua

Поділитися цим!
Загрузка...
Загрузка...

Ми в Facebook