Розрахунки зенітних ракетних комплексів ЗС України вчаться воювати в умовах, коли повітряні цілі прикриті “захисною парасолькою” систем радіоелектронної боротьби.
Така можливість була реалізована завдяки спільній ініціативц керівництва Повітряних Сил України, зенітних ракетних військ та компанії “Радіонікс”, яка є вітчизняним розробником та виробником комплексів радіоелектронного захисту (РЕЗ) для авіаційної техніки під назвою “Омут” у різних версіях.
Найновіші зразки системи “Омуту” були застосовні проти низки зенітних ракетних комплексів, що стоять на озброєнні армії України. Зокрема, це ЗРК С-125, “Бук” і С-300.
“Ми прагнули забезпечити взаємну роботу таким чином, щоб дія “Омутів” відповідала відпрацюванню завдань зі знищення повітряних цілей в умовах застосування противником систем РЕБ. Це рішення виявилося взаємовигідним.
Розрахунки ЗРК отримали уявлення, як впливають системи РЕБ на різні режими роботи комплексів, а також відпрацювали надзвичайно актуальну практику роботи в складних умовах. Досвід буде враховано, а самі навчання розрахунків ЗРК в умовах дій РЕБ мають бути регулярними. Без цього далі просто не можна.
Ми, у свою чергу, також змогли отримати необхідні дані, які є важливими для подальшого розвитку наших систем радіоелектронного захисту та боротьби”, – повідомили Defense Express у компанії “Радіонікс” (входить до об’єднання “Ліга оборонних підприємств”).
Контейнерний “Омут”, що розроблений для встановлення на бойові літаки, включає як систему радіоелектронної розвідки, так і комплекс радіоелектронного придушення. У сучасному варіанті виконання комплекси РЕЗ “Омут” ставлять імітаційні перешкоди РЛС зенітним ракетних комплексам, а також радіолокаційним головкам самонаведення ракет, що знаходяться в діапазоні його робочих частот “Омуту”.
Як приклад, спільний захід військових та розробників продемонстрував, що “Омут” суттєво ускладнює розрахункам ЗРК виконання бойової задачі. Наприклад, ці системи РЕЗ/РЕБ перешкоджають захопленню реальних цілей. Залежно від режимів роботи, “Омут” може створити для РЛС бойового режиму ЗРК як окрему хибну ціль з певними характеристиками, так і низку хибних цілей. Тим самим перешкоджаючи виявленню реальних цілей. А при захопленні розрахунком ЗРК імітованої цілі, системи РЕЗ/РЕБ видають характеристики, що по дальності і кутовим координатам не відрізняються від реальних цілей.
У перших версіях основний канал роботи системи “Омут” покривав діапазон 8-12 ГГц. Але зараз, у зв’язку із сучасними реаліями, діапазон впливу “Омутів” суттєво розширений – задля забезпечення протидії таким ЗРК як “Бук-М1” та “Бук-М2”. Опційно діапазон систем РЕЗ/РЕБ може бути розширений до 0,8-18,0 ГГц, і фактично “покрити” смуги роботи усіх основних зразків сучасних ЗРК різних виробників.
Втім, окрім підготовки розрахунків ЗРК ЗС України до дій в умовах радіоелектронного придушення, ще більша актуальність полягає у оснащенні саме бойових літаків Повітряних Сил вітчизняними системами РЕЗ/РЕБ.