Для подальшої підтримки КрАЗа “на плаву” та задовільнення власних потреб не виключається й відновлення замовлень від Міноборони України. ПАТ “АвтоКрАЗ” з 2022 року можливо відновить нормальну роботу й знову почне виготовляти й постачати вантажні автомобілі.
Для початку цього процесу необхідно завершити певні процеси, що пов’язані з процедурою банкрутства.
“Банкрутство ПАТ “АвтоКрАЗ” є відповіддю на загрози його рейдерського захоплення. Наскільки мені відомо, до кінця поточного року всі процеси, пов’язані з цією процедурою, повинні бути завершені”, – пояснив Віце-прем’єр-міністр – Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський агентству “Інтерфакс-Україна”.
“Це важливо, адже, і я це неодноразово підкреслював, поточний правове становище підприємства негативно впливає на процес оборонних закупівель. Сподіваюся, це питання незабаром буде зняте акціонерами з порядку денного і “АвтоКрАЗ” буде нормально працювати”, – додав він.
Водночас очільник Мінстратегпрому сподівається, що під час вирішення цих процесів (зокрема продаж пулу кредитів неплатоспроможних банків “Фінанси та кредит” й “Дельта Банку” з запорукою підприємств групи КрАЗ) не відбудеться ускладнення майбутнього становища підприємства і його подальшої роботи.
Також Олег Уруський повідомив, що він вважає наразі недоречною ідею націоналізації ПАТ “АвтоКрАЗ”, але не виключає можливості подальшого входження приватного підприємства в один з нових оборонних холдингів, які мають бути створені на базі підприємств ДК “Укроборонпром”.
За словами Віце-прем’єр-міністра, для більш-менш нормальної роботи “АвтоКрАЗ” потрібно щорічно виготовляти близько тисячі вантажівок. Мінімальна кількість, при якій підприємство буде працювати в “нуль”, складає 500 одиниць на рік.
Теоретично Міністерство оборони цілком може самостійно замовляти таку кількість (наприклад у 2014 році для ЗСУ було замовлено близько 600 вантажівок). Оскільки Збройні сили мають досить велику потребу (хоч і не першочергову) у нових вантажівках на уніфікованій платформі (від одного виробника).
Однак, таки замовлення українські військові будуть робити лише за гарантій відповідної якості продукції з якою у “АвтоКрАЗ” були певні проблеми наприкінці минулого десятиріччя.
Нагадаємо, через процедуру банкрутства ЗСУ певний час взагалі не замовляло автомобілі КрАЗ, при цьому кілька надважливих проектів (протикорабельний комплекс РК-360МЦ “Нептун”, САУ “Богдана” тощо) були побудовані саме на цьому шасі.
Така ситуація ставила під загрозу майбутнє постачання новітніх зразків озброєння в рамках держзамовлення й щоб частково розв’язати це питання в ЗСУ вирішили деякі з нових видів техніки перевести на іншу базу – Tatra. Проте заміна всього наявного численного автопарку вантажівок КрАЗ в ЗСУ на інше шасі закордонного виробництва є досить дорогим й проблемним.
Варто також додати, що всередині травня ц. р., несподівано з’явилася інформація, що американські військові через компанію US21 уклали трирічний контракт на постачання вантажівок КрАЗ 4х4. Майже в той самий час на підприємстві з візитом побували Віце-прем’єр-міністр – Міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Олег Уруський та Міністр оборони України Андрій Таран.
Під час цього візиту були обговорені питання щодо можливостей виходу із кризи автовиробника.