X

Небезпечний вантаж: АДР свідоцтво в Україні

Пожежа, вибух, витік радіоактивних речовин – ось можливий збиток, до якого може привести неправильне перевезення небезпечних вантажів. Щоб убезпечити людей і навколишнє середовище, в розвинених країнах розроблені правила перевезення небезпечних речовин для всіх видів транспорту.

У цій статті ми відповимо на головні питання про спеціалізовані вантажоперевезення небезпечних вантажів і про те, як в Україні можна вивчитися на водія відповідної категорії.

Що таке ADR?

Небезпечний вантаж – це великий перелік речовин, а також виробів і особливих відходів, які через властиві їм специфічні характеристики здатні виступати загрозою під час доставки або подальшого зберігання. До цієї категорії також належать товари, які можуть бути небезпечними для природи, або завдати шкоди матеріальним цінностям. На сьогоднішній день відправлення подібних вантажів здійснюється в рамках договору про перевезення небезпечних вантажів (ADR).

В Україні абревіатура ADR розшифровується, як «European Agreement on Transport of Dangerous Goods on Road». Європейська Угода про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів ADR.

Як виглядає класифікація небезпечних вантажів сьогодні?

Небезпечні вантажі АДР можуть надати величезний збиток людині, ТЗ і навколишньому середовищу в разі, якщо їх зберігання і транспортування будуть відбуватися без дотримання встановлених вимог. Не рідко це призводить до виникнення пожежі, вибухів і інших неконтрольованих реакцій, уникнути яких вдається за умови співпраці з професіоналами.

Перевезення ADR вантажів передбачає поділ продукції на 9 різних класів:

  • вибухові речовини;
  • гази;
  • легкозаймисті рідкі засоби;
  • легкозаймисті тверді компоненти, здатні до самозаймання, що виділяють легкозаймисті суміші;
  • окислюючи компоненти і пероксиди, які мають органічну природу;
  • токсичні компоненти;
  • радіоактивні відходи;
  • корозійні речовини;
  • інші небезпечні компоненти і вироби.

Перевезення небезпечного вантажу в рамках чинної європейської угоди дозволяє підвищити загальну безпеку, тому дотримуватися її положень слід обов’язково. Остання редакція угоди була проведена в 2013 році, тому її положення відповідають сучасним реаліям.

Перевозити небезпечні вантажі може будь-який водій?

Звичайно, ні! Для цього водій повинен мати стаж керування транспортним засобом відповідної категорії (С – вантажний автомобіль) не менше трьох років. Так само водій повинен пройти навчання АДР в організації, що має ліцензію на освітню діяльність та посвідчення про затвердження курсів підготовки водіїв, що перевозять небезпечні вантажі.

Результатом такого навчання буде свідоцтво АДР.

Які документи потрібно підготувати?

Для отримання свідоцтва необхідно надати:

  1. водійські права;
  2. медичну довідку (форма № 83-0). До закінчення терміну її дії повинно залишатися не менше 6 місяців;
  3. паспорт громадянина України (перша і друга сторінки плюс прописка);
  4. ідентифікаційний код;
  5. фотографію 3,4 х 4,5 см;
  6. копію трудової книжки (перша та остання сторінки).

До спеціальних курсів допускаються лише водії у віці від 18 років. Стаж водіння до цього часу повинен становити не менше 3 років.

Що вивчають на курсах?

Учні  після проходження курсу АДР отримають таки можливості:

  • Проводити оцінку транспорту і супутнього йому обладнання на придатність для перевезення небезпечних вантажів.
  • Ефективно використовувати засоби індивідуального захисту.
  • Мінімізувати ризики ДТП і їх наслідки.
  • Навчитися правилам перевезення небезпечних вантажів та запобіжних заходів.

Окремо обумовлюються такі моменти, як транспортування вантажів в переносних баках різного об’єму, контейнерах на газу та інших ємностях.

Поділитися цим!
Макс Коротченко:
Related Post