КрАЗ продовжує встановлювати на свої автомобілі двигуни російського виробництва, про це повідомляє КременчукToday.
Зазначимо, що суть справи навіть не у встановленні двигунів ЯМЗ на машини, випущені цього року. Зрештою, вони могли залишитися на складах, або ж на КрАЗі роблять це виключно з метою максимально здешевити вантажівки для потреб української економіки.
Але справа в тому, що прес-служба автозаводу, який належить олігархові Жеваго, щоразу категорично спростовує будь-яку співпрацю з Росією з 2015 року. У «Кременчуцькій газеті», що фінансується Жеваго, з’явилося чергове «спростування»:
Закупівлі в РФ припинені КрАЗом із 2015 року. А ще з 2014 року підприємство почало переорієнтацію на постачальників європейських країн і СНД та пішло шляхом імпортозаміщення, — йдеться у коментарі прес-секретаря АвтоКрАЗу.
Втім, ці слова жевагівської прес-служби тут же спростували самі робітники заводу. Так, у мережі ФБ користувач Кость Зінченко стверджує, що має безпосередній стосунок до складання КрАЗів та запевняє, що російські двигуни не ставляться лише півроку, а не з 2015-го:
Отже, прийнаймні до травня 2017 року на КрАЗ таки ставили російські двигуни?
Але питання двигунів — це лише один аспект співпраці заводу Жеваго з Росією. Той же Зінченко стверджує, що Росія закуповує КрАЗівські машинокомплекти!
Для початку з’ясуємо, що таке машинокомплект. Ось як це слово подає «Український юридичний термінологічний словник»:
Машинокомплект — повний або частковий набір компонентів та складових частин, необхідних для виробництва одного автомобіля. Окремі компоненти та складові частини можуть бути з’єднані між собою довільним чином, у тому числі з використанням технологічних допоміжних деталей, а для зручності транспортування можуть бути згруповані у партії залежно від виду упаковки.
Як розповів нам на умовах анонімності інший працівник КрАЗу, термін «машинокомплект» часто використовується для того, щоб обійти митні обмеження або знизити базу оподаткування при продажу цілком готових автомобілів. Часто таке використовують саме привідправці вантажівок до Росії.
Окрім того, місцеві ЗМІ повідомляли, що влітку цього року завод відправив на Росію щонайменше 50 вантажівок. Митний кордон вони пройшли партіями по 10 штук і цьому нібито допомогло «заохочення» працівникам митниці.
Тож коли встановлення російський двигунів ще якось можна пояснити, то як на КрАЗі пояснять реалізацію продукції подвійного призначення (нагадаємо, КрАЗ є автомобілем, що може використовуватися у військових цілях) до країни-агресора? Чи знову дадуть відповідь у стилі «вивсьоврьотє»?