Автоновини

Дізельгейт і Україна: чи варто чекати «шари»?

У вересні 2015 року в наш лексикон увійшло нове слово – Дізельгейт (DieselGate). З’явилося воно після того, як Агентство з охорони навколишнього середовища США (EPA) звинуватило концерн Volkswagen в систематичній і тривалій підтасовці підсумків тестів на кількість шкідливих викидів.

Об’єктом критики стали популярні дизельні двигуни Volkswagen TDI, які встановлювалися на Golf, Jetta, Passat і не тільки починаючи з 2008 року. При проведенні розслідування з’ясувалося, що більше 11 мільйонів дизельних автомобілів концерну по всьому світу, були оснащені програмним забезпеченням, яке під час проведення тестів в кілька разів занижувало кількість шкідливих газів, зокрема, NOx (оксидів азоту), що викидаються в повітря.

Volkswagen загрожують штрафи в розмірі понад 18 мільярдів доларів. Керівники, включаючи голову ради директорів і генерального директора концерну Volkswagen Мартіна Вінтеркорна, подають у відставку. Сам же концерн потрапляє в смугу судових тяжб  і пошуків варіантів вирішення проблеми.

Слідом за США тестуванням зайнялися європейські країни, Канада, Бразилія, Австралія, Китай і Південна Корея. Результат їх вимірювань підтвердили висновки, зроблені в США.

Мабуть, це найбільший світовий скандал в історії автомобілебудування. Але це ще не кінець. Слідом за Volkswagen хвиля дізельгейта накрила BMW, Mercedes, Opel, Peugeot, Citroen, Renault і це ще не вечір …

До скандалу підключилися політичні партії та уряди різних країн. У 2016 році в Мехіко, на саміті мерів найбільших міст С40 присвяченому питанням зміни клімату, мери Парижа, Мадрида, Афін і Мехіко підписали угоду, за якою до 2025 року ці міста повністю позбудуться дизельних автомобілів. Влада столиці Норвегії Осло заборонили в’їжджати в центр міста дизельним автомобілям з 6 години ранку до 22 години вечора. Штрафні 1,5 тисячі норвезьких крон. Протидізельні заходи введені або плануються найближчим часом в великих містах Голландії і Данії. Мерія Лондона з квітня 2017 року у Вестмінстері, одному з найбільш забруднених районів столиці, збільшила вартість парковки для нерезидентів на дизельних машинах на 50%. Незабаром їм заборонять в’їзд в центр міста. Навіть в самій Німеччині, в її автомобільних столицях Мюнхені та Штутгарті, виступають за заборону в’їзду дизельних автомобілів в центральну частину ….
Давайте трохи передохнем від напруження пристрастей, і спробуємо спокійно поміркувати … До середини 90-х років минулого століття частка дизельних машин становила менше 14% від загальної кількості. У Німеччині частка “тракторів” в сегменті нових автомобілів не перевищувала 9%. Дизелі, в основному, використовувалися на комерційному транспорті, в таксі і на автомобілях спеціального призначення. “Для себе” дизель купували тільки великі економи і ті, кому не треба було поспішати.

У 1997 році був прийнятий Кіотський протокол, який зобов’язує країни стабілізувати викиди парникових газів. А так як в вихлопі дизельного двигуна міститься набагато менше оксиду вуглецю (СО), ніж у бензинового аналога, було оголошено, що майбутнє Європи – за дизельним паливом. Зусиллями маркетологів і тих же політиків широко пропагувалися переваги дизельних двигунів. Власники дизелів користувалися податковими пільгами і пільговими парковками. Мерії Парижа і Лондона особливо стимулювали покупку дизелів. У свою чергу автовиробники вкладали великі кошти і сили в розвиток дизельних моторів доводячи їх динамічні характеристики до рівня бензинових, а за деякими параметрами значно перевершуючи їх. Технічний рівень виріс настільки, що дизельні мотори стали з’являтися на спортивних машинах і автомобілях бізнес-класу. Менше ніж за 10 років, в Європі, на частку дизельних машин стало припадати більше половини продажів зі стійкою тенденцією все більшого збільшення ринку.

Але грянув дізельгейт … Все стрімко перевернулося з ніг на голову. Влада Парижа і їх колеги з Лондона, тепер готові роздавати по 10 тисяч євро кожному, хто змінить дизельний автомобіль на електрокар або гібрид. Автомобілі з дизельними і бензиновими двигунами планують перестати продавати до 2040 року у Франції і Великобританії. Причому, на Туманному Альбіоні заборона буде поширюватися не тільки на авто з ДВС, а й на гібридні машини. Міністр навколишнього середовища Швеції закликав Європейський Союз заборонити бензинові та дизельні автомобілі з 2030 року.

США ускладнюють сертифікацію автомобілів з дизельними двигунами. У серпні 2016 року уряд Південної Кореї заборонив продаж 32 моделей Volkswagen, Audi і Bentley, причому в запалі під забороною опинилися і бензинові моделі.

У самій Німеччині попит на машини з дизельними моторами впав на 6%. Німецькі автовиробники (і не тільки VAG) встановили премії за здані в утилізацію старі дизельні авто в обмін на нові. Величина премій становить від 2000 до 10 000 євро.

Перші “ластівки” для України

Як піна від усього цього вируючого дійства, залишила “на березі” кілька десятків тисяч новеньких нереалізованих автомобілів. Пішли чутки, що українські імпортери очікують напливу як нових дизельних авто нереалізованих на європейських і заокеанських ринках, так і старих машин від яких поспішили позбутися прагматичні власники. Власне, чутки виникли не на порожньому місці – навесні цього року в Україні зайшла перша партія дизельних SEAT Altea XL і SEAT Ibiza 2015 року з Франції. За кілька днів, за попереднім замовленням, була розпродана невелика партія “турецьких” Volkswagen Jetta, перепродуючи які українці примудрялися ще й заробити. Протягом літа і осені надійдуть декількома партіями “мексиканські” Volkswagen Golf Sportwagen 2015 модельного року вироблені для ринку США. Далі більше – очікується партія дизельних Audi A3 з Південної Кореї. Машини пропонуються за дуже цікавими цінами і розкуповуються ще до їх прибуття.
Так чи варто очікувати, що Україна стане центром реалізації “відмовних” дизельних машин? Скоріш за все ні. Пік гніву екологів і максимальних знижок виробника вже пройшов. У США Volkswagen отримав у EPA дозвіл на продаж дизельних автомобілів 2015 року випуску, за умови оновлення програмного забезпечення. Всі автовиробники внесли зміни до програм управління двигунами і в конструкції автомобілів. З урахуванням мінливих тенденцій ринку зроблені корективи в виробничих планах, що змістив акценти від дизельних до електричних модифікаціям.

Також, не будемо забувати, що в питаннях поставок багато що залежить від можливостей і оперативності імпортера. Незважаючи на дізельгейт, популярні моделі продовжують користуватися попитом в Старому Світі, і пропозиція за хорошою ціною може перехопити більш розторопний покупець.

Зараз, ще можна спробувати щастя на європейському вторинному ринку, де з’явився непоганий вибір досить свіжих дизельних автомобілів. Наприклад, за даними ресурсу mobile.de, VW Passat Highline 2.0TDI, 2015 рік, з пробігом 35 000 км, можна знайти в Німеччині, в дилерському центрі, менше, ніж за 19500 євро. З урахуванням розмитнення, така машина в Україні обійдеться в 26.690 євро . Не погано! І це не найдешевша пропозиція.

Можуть заперечити представники “зелених” – чому радієте, а як же наша екологія? Не хвилюйтеся. Автомобілі, що надходять в Україну через офіційних імпортерів, мають двигуни “після дізельгейта” і дійсно відповідають стандартам Євро-5. Так само, як і старі автомобілі, які реалізуються через дилерські центри, продаються вже з “чистою” прошивкою, повністю адаптовані і сертифіковані для України.

А для тих, хто не встиг – не поспішайте засмучуватися, адже історія творіння Рудольфа Дизеля ще не закінчена – ера електромобіля настане не раніше, ніж через 10-15 років. І, як ви могли прочитати вище, за 10 років багато що може змінитися.

 

ДЖЕРЕЛО:  news.infocar.ua

Загрузка...
Загрузка...

Ми в Facebook